Zmiany od 2018 roku

Zmiany od 2018 roku

O 1 stycznia 2018 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące młodych kierowców. Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 1 stycznia 2018 r. będą podlegać dwuletniemu okresowi próbnemu. W jego trakcie poczatkujący kierowcy, którzy nie dostosują się do przepisów panującego prawa będą surowo karani. Jeżeli w ciągu tych dwóch lat kierowca popełni dwa wykroczenia, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata, jeżeli jednak popełni trzy wykroczenia to jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną cofnięte.

Przez pierwsze 8 miesięcy po odebraniu prawa jazdy kierowca będzie obowiązany nie przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Przez pierwsze 8 miesięcy poczatkujący kierowca będzie musial poruszać się oznakowanym pojazdem tzn. z tylu i z przodu samochodu będzie on zobowiązany mieć przyklejona okrągłą nalepkę przedstawiająca zielony liść klonu na białym tle.

Następna zmiana jest zakaz podejmowania się pracy zarobkowej jako kierowca. Po uzyskaniu prawa jazdy przez 8 miesięcy taka osoba nie będzie mogła podjąć pracy jako np. kurier.

Każdy młody kierowca będzie musial odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bedzie to dwugodzinny kurs przeprowadzany na terenie Word. Koszt szkolenia wyniesie 100 z.

Kolejnym dodatkowym obowiązkiem będzie kurs w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Bedzie trwał on 1h. Kurs odbywać się będzie z wykorzystaniem OTDJ i z udziałem instruktorów techniki jazdy. Cena tego kursu będzie wynosiła 200 zł.

Kurs i szkolenie będą musiały odbyć się między 4 a 8 od wydania dokumentu prawa jazdy. W przeciwnym razie starosta będzie zmuszony odebrać młodemu kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami.

Redaktor naczelny

Celem serwisu było i jest informowanie użytkowników o najnowszych tematy związanych z egzaminem na prawo jazdy w RP. Stworzyliśmy przez lata sieć współpracy z Ośrodkami Szkolenia Kierowców w całej Polsce oraz z serwisami takimi jak www.prawo-jazdy-360.pl które umożliwają naukę na testy na prawo jazdy i wzorowe przygotowanie do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy